Darmowa dostawa od 350,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Blob of Death – kiedy filament zaklei cały blok grzejny

2022-06-02

 „Blob of death” to wielka kula filamentu, która powstaje na dyszy lub wręcz zajmuje cały blok grzejny.  Dzieje się tak, gdy podczas drukowania wydruk odklei się od stołu i przyklei do dyszy lub okolic bloku grzejnego. Jeżeli nie dojdzie do przegrzania lub kolizji, to drukarka nie jest w stanie tego wykryć i automatycznie przerwać pracy. Wtedy stopiony filament zaczyna tworzyć coraz większą kulę roztopionego plastiku. Jeżeli jest to długi oraz duży projekt, to musimy liczyć się z tym, że pewne części ekstrudera będą do wymiany lub proces czyszczenia będzie długotrwały.

blob of death z drukarki prusa i3mk3s na filamencie nebula abs
blob of death z drukarki prusa i3mk3s na filamencie nebula abs

Aby zminimalizować ryzyko powstawania tzw. „blob of death”, powinniśmy używać sprawdzonych ustawień drukowania dla danego rodzaju filamentu. Nie da się jednak zapobiec wypadkom losowym, ale można spróbować minimalizować ewentualne szkody – w tym celu świetnie sprawdzą się silikonowe osłony na bloki grzejne. Poniżej prezentujemy przykład silikonowej osłony od E3D w wersji PRO (osłaniającą dyszę w całości), oblepionej Fiberlogy FiberFlex 40D w kolorze czarnym. Jak widać, osłona i filament tworzą perfekcyjną parę. :)

blob of death na silikonowej osłonie bloku e3d z filamentu fiberlogy fiberflex
blob of death na silikonowej osłonie bloku e3d z filamentu fiberlogy fiberflex

Na szczęście głowica nie ma z tym nic wspólnego i wesoło drukuje dalej. Wystarczy ściągnąć cały ten bałagan z bloku grzejnego i nie trzeba się przejmować wypadkiem. Gdyby jej tam nie było to konieczne by było rozgrzanie bloku i sukcesywne odrywanie lub odcinanie problematycznego materiału. Koszt bloku grzejnego wraz z grzałką to około 100/120 złotych, natomiast osłonkę można kupić już za 12, chociaż polecamy kupić większą ilość na wypadek gdyby miało nam się przytrafić to co na zdjęciu. Wtedy problematyczną sztukę można zdjąć, założyć czystą i drukarka może kontynować pracę w czasie gdy my będziemy próbowali ocalić pierwszą osłonę. Czasami to kwestia mocniejszego pociągnięcia, czasami trzeba pobawić się obcinaczkami, a czasami już nie da się już nic z tym zrobić. Nam na szczeście udało się to rozwiązać bardzo łatwo. Dowód w postaci filmiku poniżej. :)

fiberlogy fiberflex 40d zdjęty z osłony bloku
fiberlogy fiberflex 40d zdjęty z osłony bloku
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.76 / 5.00 34 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-25
Nie mam narzekań
2023-04-11
ok.
pixelpixel