Darmowa dostawa od 350,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Dlaczego Prusa? Co ją wyróżnia? Krótka historia i porównanie do Creality Ender.

2022-07-02

Dlaczego Prusa?

W skrócie:

  • sprawdzona i przetestowana budowa

  • komponenty dobrej jakości

  • kontrola jakości

  • dostęp do dokumentacji

  • obsługa klienta

Wydrukowane logo Prusa w Prusament PLA kolor szary

Prusa wyznaczyła sobie pewne standardy produkcyjne tworząc produkt, który w połączeniu z autorskim oprogramowaniem zapewnia spójne wrażenia użytkownika nawet po wielu cyklach pracy. Prusa i3 MK3 stała się niejako standardem, kopiowanym i oferowanym w niższych cenach przed budżetowych producentów. Widząc ceny 50% cieżko nie skłonić się do zakupu urządzenia, które w większości domów będzie służyło głównie do rozrywki.

Po pierwszym zawrocie głowy spowodowanym ceną nowej Prusy należy postawić sobie pytanie uzasadniające  wysoki próg wejściowy. Przeszukując fora społecznościowe ciężko znaleźć osoby, negatywnie odnoszące się konstrukcji Josefa Prusy. Większość odpowiada w jednym zdaniu “lepsza jakość i prostota obsługi”. Szukając nieco głębiej znajdziemy masę wątków poświęconych tańszym drukarkom. Okazuję się, że taNsze marki tnąc koszta decydują się  (bez zaskoczenia) na tańsze komponenty co wymaga napraw i poprawek często zaraz po wyjęciu z pudełka. Kiepska perspektywa gdy sprzęt ma być prezentem bądź źródłem utrzymania firmy. 

Oczywiście zawsze znajdziemy osoby zadowolone ze swojej Creality Ender 3 i będą miały ku temu dobre powody. Prusa ze swoja fabryką w czechach jest jedynym źródłem części zamiennych. Niekiedy czas oczekiwania na zamówienie może być mierzony w tygodniach. Chińskie marki jak Creality nie mają takiego problemu. Każda zepsuta część jest dostępna w dziesiątkach sklepów dodatkowo często sama społeczność zaleca pakiety ulepszeń usuwające bolączki bazowego modelu. 

Idąc jeszcze głębiej. Czy komponenty zawarte w Prusie są uzasadnieniem osławionego “standardu Prusy”. Tutaj nie ma jednoznacznie prostej odpowiedzi. Znalazłem kilka ciekawych wątków w, których wspomniana Creality Ender 3 po małych ulepszeniach nadal będąc 2 razy tańsza osiągała takie same rezultaty. Z drugiej strony ciężko przejść obojętnie obok jakości wykonania prusy.

Pursa i3 MK3S+ łożyska osi Z wraz z mocowaniem pasa na oś X

Samo urządzenie jest wykonane na najwyższym poziomie.Podstawowe komponenty jak łożyska czy silniki krokowe zapewniają bezawaryjność na tysiące godzin. Ciche i wydajne wentylatory. Trzymanie drukarki obok biurka nie przynosi na myśl odgłosu startującego samolotu. Automatyczne poziomowanie, wykrycie nieprawidłowości to jedynie kilka opcji oprogramowanie, które oszczędzi nam wiele pracy. Gdy jestesmy nowi w dziedzine druku 3d lub posiadamy firmę drukarską te komponenty są kluczowe. Nie jestem sobie w stanie wyobrazić lepszej rekomendacji niż obraz 30 prus które od 6 miesięcy pracują każdego dnia i żadna nie doznała awarii.

Prusa i3 MK3S+ silnik osi Z wraz z dystansem
Prusa i3 MK3S+ oś Z i widoczny silnik osi X

Podsumowując

Każdy musi sam odpowiedzieć na pytanie jaki produkt będzie dla niego najlepszy. Prusa stoi po stronie bezawaryjnosci i prostoty użytkowania. Z drugiej mamy produkty budżetowe, które będą bardziej wymagające dla posiadacza zarówno ze strony obsługi jak i serwisu. Ja ze swojej strony wybieram prusę. Nie należe do jej kultu, doświadczyłem wielu bolączek z nią związanych. Każde urządzenie wymaga pewnego poziomu wiedzy, ja patrzę na drukarkę 3d jako narzędzie pracy, które ma być w każdej chwili gotowe i spełnić moje realistyczne oczekiwanie. 

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.76 / 5.00 34 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-05-11
Szybko, sprawnie - dostawa błyskawiczna!
2023-04-19
Szybko i profesjonalnie
pixelpixel