PATRONI MM3D:
 
 

WIADOMOŚCI EDUKACYJNE

2016-12-28

Burz mury, drukuj mosty

Dzięki współpracy Katalońskiego Instytutu Zaawansowanej Architektury (IAAC), oraz firmy ACCIONA, skupiającej się na infrastrukturze, w parku na południe od stolicy Hiszpanii stanął pierwszy most wydrukowany na drukarce 3D. Zapewne wcześniej dokonał już tego jakiś śmiałek, jednak hiszpański most ma to do siebie, że jest w stanie z powodzeniem wytrzymać ruch pieszy.

Most Alcobendas rozbudza wielkie nadzieje w stosunku do przyszłości architektury, otwierając przed nią nowy rozdział. Portal 3dprintingindustry przeprowadził wywiad z konstruktorami owego mostu, aby dowiedzieć się więcej o jego niuansach. W wywiadzie udział wzięli Areti Markopoulou, wykładowca w IIAC, ekspert od designu Rodrigo Aguirre oraz Alex Dubor, architekt i doświadczony konstruktor robotów. Markopoulou wyjaśnia jak idea mostu powstała dwa lata temu wewnątrz instytutu. Mniej więcej w tym samym czasie ACCIONA współpracowała z inżynierem konstrukcyjnym Enrico Dinim. Owocem ich współpracy była drukarka 3D zdolna do drukowania betonem. Instytut dostarczył firmie niezbędne informacje odnośnie materiałów, wytwarzania oraz zagadnień projektowych, po czym ACCIONA przystąpiła do działania.


most1.jpg

Szczegóły mostu wydrukowanego w 3D. Foto: Enric Rodon / IAAC

Słowo "kataloński" w nazwie instytutu sugerować może, że jego siedziba znajduje się w Barcelonie - i tak też faktycznie jest. Wydaje się być naturalnym, iż projekty architektoniczne powite w tym mieście, naznaczone będą charakterystycznym, organicznym stylem Antonio Gaudiego - prawdopodobnie najbardziej rozsławionego architekta Hiszpanii, projektanta katedry Sagrada Familia oraz kamienic Casa Batllo i Casa Mila, oraz części parku Guell.


most2.jpg

Fasada kamienicy Casa Batllo, która posłużyła za inspirację przy projektowaniu mostu. Foto: faustondal / Flickr

Designer Rodrigo Aguirre wyjaśnia, jak ten naturalny styl został wzięty pod uwagę przy budowie mostu. Wskazuje on też na znaczenie trzech etapów procesu obrazowania topograficznego parku, w którym miał się znaleźć, aby ocenić wymaganą wielkość wydruku, pozostającą w zgodzie z parametrami oczekiwanymi przez ACCIONA i radę Alcobendas.


most3.jpg

Przekrój przez proces projektowania, ukazujący skan topograficzny (u góry), wygenerowane organiczne linie (pośrodku) oraz ostateczny render (na dole). Foto: Enric Rodon / IAAC

Ekspert robotyki w katalońskim instytucie, Alex Dubor, dodaje iż most był przewidziany jako "demonstracja faktu, że druk 3D jest gotów aby wkroczyć na pole architektury i przysłużyć się infrastrukturze." Daje tym samym wyraz, iż druk 3D nie jest jedynie teorią, lub wąską dziedziną zamkniętą w laboratoriach, lecz ma również swoją odporność mechaniczną i może być stosowany w przestrzeniach publicznych. Konstrukcja samego mostu jest imponująca, ponieważ wygięcie w łuk pozwoliło zbudować go bez centralnej podpory, a jego charakter, umożliwiający pokonanie przeszkody w obie strony, ma wymiar symboliczny.


Projektanci IAAC od samego początku wytwarzali prototypy mostu w skali 1 do 1. Ostateczny most został wydrukowany w ośmiu częściach z mikrozbrojonego betonu. Taki wybór materiału był podyktowany wytrzymałością tegoż, oraz możliwością zbudowania mostu bez dodatkowych podpór. Materiał został wyjściowo uzbrojony cząsteczkami metalu, jednak jego wykończenie, jak na most dla pieszych, było zbyt ostre. Problem rozwiązano uzbrajając go poprzez wykorzystane termoplastycznego polipropylenu.


Grupa nie zdradza szczegółów technicznych maszyny użytej do wydrukowania mostu, jednakże rzucają cień światła na sprawę, ujawniając iż proces jest oparty na proszku, a za całością stoi Enrico Dini z ACCIONA. Jego maszyna jest w stanie drukować obiekty z betonu o wymiarach nieprzekraczających 2x2 metrów.


Plany instytutu zakładają dalszą współpracę z ACCIONA, celem opracowania bardziej trwałych materiałów do druku 3D, w tym geopolimerów. Sam instytut bada również możliwości drukowania całych domów, przy użyciu przenośnych maszyn, łatwych w obsłudze i przygotowaniu, a także wykorzystania nietypowych materiałów przy budowie, takich jak np. gleba.

źródło: 3dprintingindustry.com

tag: most, beton, Hiszpania, Gaudi, IAAC, ACCIONA

Wydrukuj swój świat.

MENU

Wiadomości branżowe
Wiadomości edukacyjne
Katalog branżowy

Forum
Sklep
Kontakt

KONTAKT

mm3d.pl
ul.Fabryczna 20A
31-553 Krakow

tel. (12) 410 02 87
fax. (12) 376 74 30
mail: info@mm3d.pl

WSPÓŁPRACA


Copyrights 2016: MM3D.PL