PATRONI MM3D:
 
 

WIADOMOŚCI EDUKACYJNE

2016-12-28

Nowa wątroba prosto z drukarki

Organovo to amerykańska spółka, której celem jest dostarczenie ludziom, jak to nazwa sama wskazuje, nowych organów. Jak to doskonale wiadomo, nasza wątroba zużywa się czasami szybciej, niż byśmy sobie tego życzyli. Tym samym istnieje popyt na nowe tkanki wątrobowe - podaż zamierza zapewnić właśnie firma Organovo.


Tkanki drukowane metodą addytywną mogą stać się rzeczywistością szybciej, niż podejrzewano. Zarząd Organovo przewiduje, że wystąpi z wnioskiem o akceptację do FDA (Federalnej Administracji Lekarstw) w przeciągu 3 - 5 lat - to o połowę szybciej, niż zakładało samo FDA. Testy przedkliniczne pokazują, że biodrukowana tkanka wątrobowa z powodzeniem została wszczepiona myszom laboratoryjnym. Ludzka tkanka komórkowa wykazuje prawidłowe funkcjonowanie i tym samym stanowi obiekt intensywnych badań, jako skuteczna metoda leczenia uszkodzeń wątroby.


Tkanka wątrobowa badana była przez ponad miesiąc, a jej czynność została wykryta poprzez obecność trzech ludzkich białek w osoczu myszy w przeciągu tygodnia od wszczepienia implantu. Wykryte białka to albumina, 1-anty-tryspina i fibrynogen - wszystkie z nich produkowane są przez wątrobę i odpowiedzialne kolejno za wiązanie wody z substancjami odżywczymi w naszych ciałach, elastyczność płuc i formowanie się krwi.


W oświadczeniu wystosowanym przez grupę badawczą zajmującą się testami przedklinicznymi, Eric Michael David, zastępca dyrektora i dyrektor strategiczny Organovo, przyznaje iż "Dane przedkliniczne wskazują na błyskawiczne unaczynienie i przyswajanie tkanki." Oznacza to, że tkanka wykonana metodą druku 3D pobudza rozwój płytek krwi i łączy się z szpikiem kostnym u myszy.


"Posiadamy dowody na stabilną produkcję kluczowych dla człowieka białek wątrobowych w układzie krwionośnym, oraz barwienie tkanek dla kluczowych enzymów metabolicznych," kontynuuje David i dodaje, iż "Obecność tych enzymów pozwala nam zrobić pierwszy krok w celu zademonstrowania możliwości tej tkanki do leczenia wrodzonych wad metabolicznych."


Metabolizm jest kluczowy dla wad wrodzonych, takich jak np. choroba wątroby powiązana z mukowiscydozą. Badania nakierowane są na sprawdzenie skuteczności działania biodrukowanych tkanek, jako "łatek" w strukturze metabolicznej wątroby, która potencjalnie może odznaczać się efektami terapeutycznymi.

źródło: 3dprintingindustry.com

tag: biodruk, organovo, tkanka, wątroba, badania, druk 3d

Wydrukuj swój świat.

MENU

Wiadomości branżowe
Wiadomości edukacyjne
Katalog branżowy

Forum
Sklep
Kontakt

KONTAKT

mm3d.pl
ul.Fabryczna 20A
31-553 Krakow

tel. (12) 410 02 87
fax. (12) 376 74 30
mail: info@mm3d.pl

WSPÓŁPRACA


Copyrights 2016: MM3D.PL